Projekt systemowy - "Człowiek inwestycją w społeczeństwo"

w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej

Konferencja podsumowująca realizację projektu

17 grudnia 2008 w Trybunale Koronnym odbyła się Konferencja podsumowująca realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie projekt systemowy CZŁOWIEK INWESTYCJĄ W SPOŁECZEŃSTWO, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Biura Poselskiego - Posła Krzysztofa Michałkiewicza, Urzędu Miasta, Radni Rady Miasta, radni lubelskich dzielnic, pracownicy socjalni, lokalni partnerzy, pracownicy innych ośrodków pomocy społecznej ale co najsympatyczniejsze również uczestnicy projektu.

Salę konferencyjną zdobiła aranżacja przepięknych bukietów wykonanych przez uczestniczki kursu florystycznego pod okiem Mistrza Polski we florystyce Pani Moniki Szalast a zorganizowanego przez Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie.

Konferencję otworzył pan Antoni Rudnik - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, który bardzo serdecznie podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację projektu, począwszy od uczestników, pracowników Ośrodka poprzez lokalnych partnerów po przedstawicieli Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie pełniącego rolę Instytucji Pośredniczącej II ST.

Jako pierwsza głos zabrała pani Małgorzata Mądry - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, która przedstawiła osiągnięcia projektu systemowego "Szkolenia i doradztwo podnoszące kwalifikacje pracowników instytucji pomocy i integraci społecznej" realizowanego przez Ośrodek w 2008 roku i bardzo ciekawe założenia na przyszły rok.

Sukces konferencji to fakt, że nareszcie przestaliśmy teoretyzować, prezentacja za prezentacją to dowody na to, że projekt Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie to sukces, a praca metodami, wzbogaconymi licznymi instrumentami przynosi efekty ale przede wszystkim odpowiada na rzeczywiste potrzeby mieszkańców Lublina. Fakt ten w swojej prezentacji podkreślała dr Danuta Niczyporuk, że niesienie pomocy jednostkom z wyuczoną bezradnością powinna się skupiać na przywróceniu nadziei, odbudowaniu poczucia wartości, treningach umiejętności społecznych, czy aktywizacji.

Te wszystkie etapy wskazane przez dr Niczyporuk charakteryzują lubelski projekt. Podobnie jak dr Niczyporuk tak również dr Białach podkreślił, że kapitał społeczny to inwestycja niedoprzecenienia.

Dr Białach podsumował realizację projektów systemowych w województwie ale i w skali kraju wskazał na istotne fakty. Bowiem w opinii Ministerstwa Rozwoju Regionalnego projekty systemowe w województwie lubelskim charakteryzują się wysoką wartością merytoryczną, Województwo Lubelskie zajęło drugie miejsce jeśli chodzi o termin rozpoczęcia podpisywania umów i realizacji projektów systemowych i trzecie miejsce w zakresie liczby ośrodków pomocy społecznej, które przystąpiły do realizacji.

Wskazał również na istotne WYZWANIA jakie stoją przed ośrodkami pomocy społecznej, które można by było zrealizować poprzez wykorzystanie środków strukturalnych przeznaczone na projekty systemowe:

  1. Budowa potencjału aplikacyjnego - merytorycznego, technicznego i organizacyjnego
  2. Zmiana postaw wobec "nowej formuły działania" w pomocy społecznej
  3. Strategia wobec klientów pomocy społecznej

Istotną kwestią jaką poruszył dr Białach jest to, że Projekt EFS to nie jest źródło środków finansowych
- jest to źródło, impuls do nowych działań, do efektywniejszego rozwiązywania problemów społecznych.

Punktem kulminacyjnym były prezentacje Pani Zofii Rosołowskiej - kierownika projektu oraz partnera w realizacji projektu - Pana Marka Stępniaka - wice Prezesa Fundacji Fuga Mundi.

Pani Rosołowska podzieliła się z uczestnikami konferencji wrażeniami z realizacji projektu... z trudnych początków... i efektywnego końca. Prezentacja i materiał zaprezentowany przez Panią Kierownik nie wymagał komentarza. Istotne były słowa, które Pani kierownik powiedziała na koniec swojej prezentacji "Realizacja projektu systemowego - to wielkie wyzwanie dla całego Ośrodka w Lublinie. Nowe zadanie, skala problemów tak merytorycznych jak i formalno-prawnych sprawiała, że często było trudno. Bardzo trudno.
Trudno było nie tylko beneficjentowi projektu, ale także jego uczestnikom.
Realizacja projektu wymagała bowiem wielkiego zaangażowania, nakładu pracy, odpowiedzialności, zdyscyplinowania tak od pracowników MOPR, jak i od osób w nim uczestniczących. Bo to przecież dla nich, ale i z nimi projekt realizowaliśmy. Czy było warto? Przedstawione na konferencji rezultaty 10-miesięcznej pracy, są odpowiedzią na to pytanie. Tak warto było - bo wszyscy wiemy, że nie tylko w sferze życia społecznego, ale i gospodarczego - nie ma trudniejszej, a jednocześnie najefektywniejszej inwestycji, od inwestycji w "CZŁOWIEKA".

Na koniec głos zabrała Pani Agnieszka Budynkiewicz - uczestnika Programu Aktywności Lokalnej w kilku zdaniach wyrażając swoje podziękowania za inicjatywy skierowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie do mieszkańców osiedla bloków socjalnych przy ul. Grygowej.

Prezes Fundacji Fuga Mundi Pan MArek Stępniak podkreślał ogromne zainteresowanie środowiska osób niepełnosprawnych - zadaniem, które Fundacja realizowała w ramach projektu. Ten spektakularny sukces zorganizowanych warsztatów szkoleniowo-rehabilitacyjnych dla 360 os. niepełnosprawnych, długo utrzymywał się w opinii publicznej. Przenoszony jest już także do innych województw. Sukcesy Fundacji mieliśmy możliwość śledzić w lokalnych mediach.

Uwieńczeniem sukcesu była informacja przekazana przez Panią Annę Kłos - głównego specjalistę WUP w Lublinie o tym, ze wniosek MOPR jest jednym z najlepszych wniosków w Polsce i znajdzie swoje miejsce w publikacji przygotowywanej przez Ministerstwo.

To wszystko, co mieliśmy okazję zobaczyć, nie byłoby możliwe bez współpracy. Podziękowania z rąk Antoniego Rudnika - dyrektora MOPR otrzymali lokalni partnerzy:

Przypomnijmy, celem projektu jest zapewnienie klientom Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, którzy są w wieku aktywności zawodowej, nie pracują i korzystają z pomocy społecznej, udzielając wsparcia w kierunku reintegracji ze społeczeństwem i rynkiem pracy poprzez równoczesny rozwój form aktywnej integracji i upowszechnianie pracy socjalnej. Do osiągnięcia tego celu wykorzystano wszystkie możliwe w pracy socjalnej narzędzia:

W sumie wsparciem zostało objętych 612 osób. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu i poświęceniu wielu osób.

Na koniec Dyrekcja i Pracownicy Zespołu Projektowego raz jeszcze składają serdeczne podziękowania lokalnym partnerom - za wsparcie, bez którego tak sprawna realizacja, tak dużej ilości instrumentów i działań nie byłaby możliwa, uczestnikom - że zechcieli zaufać i wytrwale pracować, pracownikom - za ciężką pracę.
Ciężka praca jaką włożyli pracownicy MOPR w Lublinie w prawidłową, konsekwentną realizację projektu przynosi korzyści nie tylko dla 612 uczestników projektu ale także dla całego środowiska pracowników pomocy społecznej. Pracownicy MOPR bowiem są przykładem dla pracowników innych ośrodków. Instrumenty aktywnej integracji wykorzystywane przy realizacji projektu są także przenoszone jako "dobre praktyki" na grunt pracy innych ośrodków. Determinacja w dążeniu do celu pracowników MOPR w Lublinie jest z jednej strony wsparciem dla środowiska ale i inspiracją do konsekwentnej walki o wyznaczone cele.

program konferencji
prezentacja - Małgorzata Mądry (ROPS)
prezentacja - dr Marek Białach
prezentacja - dr Danuta Niczyporuk (UMCS)
prezentacja - Zofia Rosołowska (MOPR)
prezentacja - Marek Stępniak (Fuga Mundi)

tekst: Edyta Kilianek-Hołówkowska
fot.: Grzegorz Pawlak

stopka projektu Narodowa Strategia Spójności Europejski Fundusz Społeczny