Projekt systemowy - "Człowiek inwestycją w społeczeństwo"
Wersja graficzna strony

Debata społeczna

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie jest realizatorem projektu systemowego "Człowiek inwestycją w społeczeństwo" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII Promocja aktywnej integracji, Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. W ramach projektu realizowany jest "Program Aktywności Lokalnej Mieszkańców Miasta Lublin na lata 2009-2013" przyjęty Uchwałą Nr 549/XXVII/2008 Rady Miasta Lublin z dnia 18 grudnia 2008 roku, w który wpisuje się Program "Życie w moich rękach".

W dniu 3 listopada 2011 roku w godzinach 18.00-19.30 na terenie Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Lublinie dla uczestników Programu Aktywności Lokalnej "Życie w moich rękach" została przeprowadzona debata społeczna pod hasłem "W drodze do samodzielności".

Debata społeczna realizowana w ramach działań środowiskowych, odbyła się zgodnie z założonym harmonogramem Programu Aktywności Lokalnej "Życie w moich rękach". Celem debaty społecznej było dostarczenie uczestnikom podstawowej wiedzy na temat procesu usamodzielnienia.
Organizatorem debaty był Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz lubelskie placówki opiekuńczo-wychowawcze:

Przygotowania do debaty społecznej rozpoczęły się już w miesiącu wrześniu b.r. (I etap) kiedy to uczestnicy z pomocą wychowawcy w mniejszych grupach (w swoich placówkach) zastanawiali się i dyskutowali na temat usamodzielnienia omawiając zagadnienia tj.:

II etapem była właściwa debata społeczna z udziałem zaproszonych gości:

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.00 powitaniem zaproszonych gości i uczestników oraz przedstawieniem celu i planu spotkania. Następnie uczestnicy zaprezentowali wnioski z pracy w grupach warsztatowych. Zaproszeni goście dokonali analizy wyników oraz uporządkowali wiedzę dotyczącą procesu usamodzielnienia i możliwości pobytu w mieszkaniu chronionym.

Pani Edyta Greszata wyjaśniła uczestnikom zagadnienia związane z procesem usamodzielnienia (kim jest usamodzielniany wychowanek, cele i etapy procesu usamodzielnienia, formy pomocy w ramach usamodzielnienia). Wykorzystując doświadczenia wynikające ze współpracy z osobami usamodzielniającymi się, zwróciła uwagę na zagrożenia, które czychają na młodych ludzi po opuszczeniu placówki opiekuńczo-wychowawczej. Ponadto podkreśliła, iż wszelkie lęki i obawy wobec procesu usamodzielnienia znikną, jeśli wychowankowie będą uważnie słuchać uwag wychowawców i korzystać z rad osób dorosłych oraz pomocy różnych instytucji (w tym MOPR), które są przychylne i służą pomocą w rozwiązywaniu trudności.

Pan Arkadiusz Widyński przedstawił regulamin funkcjonowania, zasady i warunki przebywania w mieszkaniach chronionych. W prezentacji multimedialnej, poprzez zdjęcia ukazał uczestnikom warunki lokalowe oraz wyposażenie w artykuły gospodarstwa domowego, meble, sprzęt AGD i RTV poszczególnych mieszkań. Podczas spotkania nie zabrakło również czasu na indywidualne rozmowy wychowanków placówki z zaproszonymi gośćmi.

Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek (herbata, słodycze) a dzięki darczyńcom otrzymali drobne upominki (zestawy-długopis, ołówek, notes, zakładki, breloki, itp.).
Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali rad i wskazówek zaproszonych gości oraz aktywnie włączali się w dyskusję, rozmowy, chętnie zgłaszali wnioski. Według opinii uczestników i zaproszonych gości cele i założenia spotkania zostały zrealizowane zgodnie z założonym planem.